Tercüme, ayet, sure, cüz ve hizb ne demektir?

IMG 0256 Tercüme, ayet, sure, cüz ve hizb ne demektir?

Tercüme: Kur’an’ın anlamını Arapça’dan istenilen dile çevirmektir.
Not: Kur’an’ın Türkçesi demek yanlıştır,çünkü Kur’an Arapça indirilmiştir bu yüzden Türkçe meali tercümesi denilmesi gerekmektedir.

Ayet Kelimesinin Sözlük Anlamı: Apaçık alamet,işaret ve nişandır.

Kur’an-ı Kerim’de 6666 ayet vardır. Ayetlerin son kelimesine “Fasıla” adı verilir. Çünkü bu kelime kendisinden sonra gelen ayetten öncekini ayırmaktadır. Fasıla kelimesinin son harfine ise “Fasıla harfi” denir.

Genellikle Mekke’de gelen ayetler kısa ve daha dikkat çekicidir. İnsanları Allah (c.c.)’a imana çağırır. İnsanlara bir kısım müjdeler verirken, inanmamakta ısrar edenlere de korkunç azapları hatırlatır. Medine’de gelen ayetler ise, daha uzun olup hukuk ve ahlak kurallarını tespit eder.

Sure: Ayetlerden meydana gelen ve belli bir konuyu anlatan bölüme denir.

Başka bir tarifte ise: Hicretten evvel nazil olan surelere “Mekki” denir. Hicretten sonra inen surelere ise “Medeni” denir. Genel görüşe göre Kur’an’da;87 Mekki,27 Medeni Sure vardır.

Cüz: Kur’an-ı Kerim’in 20 sayfasına “1 Cüz” denir. Kur’an-ı Kerim’de toplam 30 cüz vardır.

Hizb: Kur’an-ı Kerim’in her 5 sayfasına “1 Hizb” denir. Bir cüz 20 sayfa olduğuna göre 1 Cüzde 4 Hizb vardır.

Not: Bazı cüzlerde hizb sayısı değişkenlik göstermektedir. Büyük ihtimal bunun sebibi bir önceki surenin ya da konunun bitmek üzere olmasıdır. Anlam kaybı olmaması için hizb sayısı değişiyor olabilir. Bu konu hakkında bilgisi olanların yorumlarını bekliyoruz.

Hizbler bir cüzde 1,2,3,4 şeklinde numaralanır. 5,6,7… şeklinde devam etmez, ikinci ve diğer cüzlerin tamamında yine 1,2,3,4 şeklinde numaralar tekrarlanır. Toplam Hizb sayısı 120’dir

Arama terimleri:

 • hizb nedir
 • kuranda hizb nedir
 • ayet sure cüz terimlerinin anlamları
 • vahiy ayet sure ve cüz kelimelerinin anlamları
 • hizb ne demek
 • kuranda cüz nedir
 • kuranda hizb
 • kuranı kerimde cüz nedir
 • kuranı kerimin her 20 sayfasına ne denir

“Tercüme, ayet, sure, cüz ve hizb ne demektir?” üzerine 91 düşünce

 1. her hiz 5 sayfa değildir…
  örneğin 511. sayfada bir hizb başlangıcı olmasını beklersiniz ama yoktur, 512 dedir. burada hizb 5 değil 6 sayfadan oluşmuştur.

  Bilgi veriyorsanız araştırmanız lazım, yukarıda uyarmış birisi, hiç bakmamışsınız bile doğru bilgi mi veriyoruz yanlış mı diye. hatalı bilgi vermek mesuliyetli iştir, dikkatli olun.

  http://www.kuransuresiayet.com/kuranikerim/category.cgi?category=/fetih+suresi/3+sayfa&start=0

  1. “Hiç bakmamışsınız” diyorsunuz ama zaten cevap verildi kardeşimize. Konunun dağılmaması cihetiyle bazı hizb sayıları değişmiş olabilir demişiz. :) Lütfen dikkatli olalım.

 2. Fakat bazi cüzlerde hizbler 5-4-6-5 olarak sayfalara bölünmüs. Hepsinde 5-5-5-5 degil. Peki neden?

  1. Hangi cüzlerde olduğunu da söylerseniz ona göre araştırma yapabiliriz. Şayet böyle bir durum varsa konunun dağılmaması sebebiyle bölünmüş olabilir.

 3. bence çok güzel bir site herkesin okuması lazım ama ben pek birşey anlamış değilim ama yinede çok iyi okuyup kendime anlatıcamsınavımda bu bilgiler bana çok yardımcı olucak kim yazdıysa teşekkür ederim .allah’a emane oluN

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>