Amener Resulu


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/islam/domains/islammekani.com/public_html/wp-content/plugins/seo-image/seo-friendly-images.class.php on line 851

7875

Okunuşu:
Amener’resûlü bimâ unzile ileyhi min Rabbihî ve’l-mü’minûn. Küllün âmene billâhi ve melâiketihî ve kutubihî ve rusulih Lâ nûferriku beyne ahadin min rusulih ve kâlû semi’ğna ve ata’ğnâ gufrâneke rabbenâ ve ileyke’l-masîr. Lâ yükellifullahu nefsen illâ vus’ahâ Lehâ mâ kesebet ve aleyhâ mektesebet Rabbenâ lâ tuâhiznâ inne sînâ ev ahta’na. Rabbenâ ve lâ tahmil aleynâ ısran kemâ hameltehû al el-lezîne min kablinâ. Rabbenâ ve lâ tuhammilnâ mâ-lâ-tâkate lenâ bih, va’fu annâ va’ğfirlenâ ve’r-hamnâ ente mevlâna fansurnâ alel-kavmi’l-kâfirîn.

Manası:
Peygamber, Rabbi tarafından kendisine indirilene iman etti, müminler de (İman ettiler). Her biri Allah’a, meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine iman ettiler. “Allah’ın peygamberlerinden hiç biri arasında ayırım yapmayız. İşittik, itaat ettik. Ey Rabbimiz, affına sığındık ! Dönüş sanadır” dediler. Allah kişiye ancak gücünün yeteceği kadar yükler ; Kazandığı iyilik lehine, ettiği kötülük de aleyhinedir. Rabbimiz ! Unutursak veya hataya düşersek bizi sorumlu tutma. Ey Rabbimiz ! Bizden öncekilere yüklediğin gibi bize de ağır bir yük yükleme. Ey Rabbimiz ! Bize gücümüzün yetmediği işler de yükleme ! Bizi affet ! Bizi bağışla ! Bize acı ! Sen bizim mevlâmızsın. Kâfirler topluluğuna karşı bize yardım et !

Amener Resülü’ nün Fazileti:
Müslim, Nesai ve Hakim merfuan şu hadisi rivayet ederler: Yeryüzüne bugüne kadar gökten inmeyen bir melek gelerek bana selam verdi ve: “Müjdeler olsun! Sana öyle iki nur verildi ki, senden önceki Peygamberlere böyle bir şey verilmemişti. Bunlar Kur’an’ın Fatiha suresi ile Bakara suresinin son kısmıdır. Bunlardan bir harfini okuyana istediği verilir.” (Müslim, Nesai, Hakim)

Hz. Peygamber (S.A.V) başka bir hadis-i şerifte şöyle buyurmuştur: “İki ayet vardır ki, onlar Kur’an’dır. Onlar şifa verir ve onları Allah çok sever, bunlar Bakara Suresi’nin sonundaki iki ayettir.” (Deylemi)

Numan bin Beşir (R.A)’den rivayetle Hz. Peygamber (S.A.V) şöyle buyurmuştur: “Şüphesiz ki, Allah-u Zülcelal gökleri ve yeri yaratmadan iki bin yıl önce bir kitap yazdı. Ondan iki ayet indirip bakara suresini o iki ayetle bitirdi. Bu iki ayet herhangi bir evde üç gece okunursa oraya şeytan yaklaşamaz.” (Tirmizi, Nesai, İbn Hıbban)

Ebu Zer (R.A)’den rivayetle Hz. Peygamber (S.A.V) şöyle buyurmuştur: “Şüphesiz ki Allah-u Zülcelal Bakara Suresi’ni Arş’ının altındaki hazinesinden bana verdiği iki ayetle bitirdi. Onları kendiniz öğrenin, kadınlarınıza ve oğlullarınıza da öğretin. Çünkü o iki ayet namazdır, Kur’an’dır ve duadır.” (Ebu Davud, Hakim)

İbn-i Mes’ud (R.A) anlatıyor: “Resulullah (S.A.V) şöyle buyurdular: “Bakara Suresi’nin sonundaki iki ayeti geceleyin kim okursa o iki âyet ona kâfi gelir.” (Buhari, Müslim, Ebu Davud, İbn Mace Tirmizi)

Hz. Peygamber (S.A.V) başka bir hadis-i şerifte şöyle buyurmuştur: “Kim Ayete’l-Kürsi’yi ve Bakara Suresi’nin sonunu kederli ve sıkıntılı zamanlarda okursa, Allah onun imdadına yetişir.” (İbn Sünni)

Arama terimleri:

 • amener resulu
 • amene resulu süresi
 • amane resülü
 • amane resülü okunuşu
 • amene resulu
 • amena resulü
 • amener resulu suresi
 • amener resulu okunuşu
 • amene resuli

“Amener Resulu” üzerine 12 düşünce

 1. :D hiih, aslinda cok güzel birsey, kuran-i-kerimi eline al ve oku..
  bak ben bir kücük kiz ismim ayse toprak, ben 4 saat kuran-i-kerim okurum ve elbet cok güzel okurum bu sayifayi sizlere ve mahsumlara öneriyorum :) … cok kolay birsey, ALLAH bize bu emri vermis ve biz bu güzel sesimizi türkü be sarkilara kulanacagimiza böylece tecvide öneririm..
  mütfen seytani sevindirmeyin… :bom:

 2. HAYIRLI akşamlar Müslüman kardeslerim ellerinize saglık ama bazı sitelerde bu dualar yanlış yazılmış ve okunuyor bunlara dikkat edelim nedenini nedir bilmem ama hata büyük YÜCE RABB’İME EMANET CANLAR

 3. gül diyarı kardeşim Allahın selamı seninde üzerine olsun fakat Allah’a ısmarladık yazmalısın yani yanlış

 4. allah razi olsun bu sayfayi hazirlayan arkadaslarimizdan cok uzun zamandan beri Amener’resûlü duasini ariyordum allah sukurler olsun buldum allahin selami uzerinize olsun allah biz dogru yoldan sasirtmasin amin. cumletten allahsamaladik

 5. DÜNYANIN BÜTÜN ALTINLARINDAN BİLE DAHA BÜYÜK BİR HAZİNEDİR. KIYMETİNİ BİLİP, ONA GÖRE DAVRANAN İÇİN.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>